Нові ювелірні вироби завжди прекрасні. В них – рівномірний колір, благородний відблиск та відполірована поверхня. Все це на фотографіях інтернет-магазину ще більше заохочує купити срібну прикрасу. А купивши, бажаємо, щоб вона виглядала так завжди.
Немає нічого дивного в бажанні надовго зберегти новизну та свіжий вигляд срібла. І це не складно зробити навіть у домашніх умовах. Складно ж буває розібратися, які методи догляду за срібними прикрасами дієві, а які – ні. Як чистити, зберігати та носити срібло – розкаже Silva Jewelry.
Догляд за сріблом передбачає регулярне делікатне очищення, правильне зберігання та врахування особливостей металу під час експлуатації.
Як носити срібло
- На ніч варто знімати персні з пальців. Вночі руки трохи набрякають. Тому кільця сидять на пальцях тісніше. А надто тісні прикраси шкодять кровообігу.
- Зі схожих причин знімайте каблучки перед купанням в басейні та відкритих водоймах. В теплому ліжку пальці розширюються, а в холодній воді – звужуються. Так ризикуєте загубити перстень. Хлорована вода басейну не надто шкодить сріблу. Проте згубно впливає на золото. Врахуйте це, якщо ваші прикраси мають золоті вставки.
- Сережки не обов’язково знімати перед сном. Проте якщо в них є гострі, гачкоподібні елементи, прикраса затягуватиме нитки з постільної білизни.
- Не родійовані срібні ювелірні вироби гарантовано почорніють після відвідування гарячих термальних джерел. Сірка у термальних басейнах вступає у хімічну реакцію з металом, на поверхні якого з’являється темний наліт.
- Уникайте контактів срібних прикрас з абразивними поверхнями. Подряпати срібний сплав може пісок, метали, камінь.
- Не наносіть косметику поверх срібних прикрас. Креми, лосьйони, гелі та декоративна косметика забиваються під декоративні вставки. А вичистити їх звідти буває складно.
- Мінімізуйте контакт срібла з побутовою хімією, особливо сильнодійною. Мийте посуд, вікна, прибирайте без срібних каблучок.
- Спорт чи активна фізична праця супроводжується рясним потовиділенням. А піт є однією з причин потемніння благородного металу. Крім того, ризикуєте подряпати прикраси на пальцях об знаряддя праці чи тренажери.
Зберігання
Загальних вимог до зберігання срібних прикрас дотримуватися не складно. В кількох словах – срібло найкраще тримати в сухому місці, уникати тертя з іншими прикрасами. Але є кілька трюків, за допомогою яких благородний метал довше уникатиме темного нальоту та подряпин.
- Срібло боїться вологості. Тому найгіршим місцем для зберігання прикрас буде ванна кімната. Навіть якщо знімаєте та вдягаєте всі дорогоцінності перед дзеркалом у ванній, не залишайте їх надовго. Облаштуйте зберігання в іншій кімнаті.
- У домі з підвищеною вологістю повітря прикраси зазвичай тьмяніють швидше. Боротися з вологістю можна глобально (придбати осушувач повітря) чи локально. Останній спосіб передбачає зберігання в коробці з прикрасами таблетки активованого вугілля. Допоможе також подушечка із силікагелем (ймовірно знайдете таку в коробці з-під взуття). Мінімізує вплив вологи герметичний поліетиленовий пакетик.
- Шкатулка з м’якою підкладкою чудово підходить для зберігання срібла. Мішечки на затяжці з тканини підійдуть так само добре.
- Правильна шкатулка для зберігання срібних прикрас має секції та відділи. Сережки, ланцюжки та підвіски не повинні лежати насипом. Інший варіант – коробочка, розрахована на лише один ювелірний виріб.
Чищення срібла
Правильне зберігання й експлуатація, на жаль, не зможуть вберегти ювелірні вироби від бруду назовсім. Прийде час, коли прикрасу потрібно буде почистити. Чистка срібла – заняття буденне, але відповідальне. Надто легко перестаратися або пошкрябати поверхню.
Найпростіший спосіб очищення срібних прикрас
Все геніальне просте. Так само і з ювелірними виробами. Для регулярного ефективного очищення срібла достатньо води, засобу для миття посуду (чи рідкого мила) та м’якої тканини.
Нанесіть трохи засобу на прикраси та спіньте щіточкою (можна зубною). Промийте під проточною водою. Опісля відполіруйте срібну поверхню тканиною.
Кілька порад:
- Процедуру краще виконувати над кухонним рушником.
- Зубні щітки мають різну жорсткість. Для процедури найкраще підійде з м’якою щетиною.
- Засіб для миття беріть без фосфатів.
- Тканина має бути безворсовою.
Зверніть увагу, це єдиний універсальний спосіб очищення срібла з будь-якими типами вставок. Якщо виріб має інкрустовані коштовні камені, наведені нижче способи можуть не підійти. Детально про те, як чистити ювелірні вироби з дорогоцінним камінням, читайте в нашому блозі.
Домашні методи видалення нальоту на сріблі
Ці способи ефективні, але не повністю безпечні для прикрас. Вони вимагають уважності та помірного ентузіазму. Пам’ятайте, не завжди додаткові зусилля йдуть на користь срібним виробам.
- Сода та алюміній. Поєднання срібла, пральної соди та алюмінію у теплій воді запускає процес електрохімічного відновлення металу. Якщо немає алюмінієвого посуду, то беруть фольгу, на яку ставлять ювелірні вироби. Після чого їх промивають чистою водою. Недоліком способу є те, що важко розрахувати пропорції води та соди, підтримувати необхідну температуру розчину.
- Крейда. Ви могли чути, що срібло чистять крейдою. Дехто вже й спробував метод і без додаткового ознайомлення з процедурою потер срібний ланцюжок шматком крейди. Не робіть так!
Для очищення срібла необхідний осаджений карбонат кальцію (осаджена крейда), розведений водою до стану пасти. Це важливий момент. Тільки в осадженій крейді є настільки дрібні частинки, що не будуть залишати подряпин на металі.
Як не варто чистити срібло
- Зубною пастою. Спосіб популярний і паста дійсно відчистить темні плями на сріблі. Проте залишить за собою подряпини. Паста для зубів абразивна і ювеліри не рекомендують її для чищення прикрас зі срібла.
- Нашатирним спиртом. Так, аміак має очищувальні властивості. Але ще він має властивості роз’їдати паяні шви та стики. Є й більш безпечні методи.
- З губною помадою, бананом, колою та іншими екзотичними методами експериментуйте лише тоді, коли прикрасу не шкода.
Професійні засоби для чищення срібла
Всесвітня мережа заповнена варіантами домашнього очищення срібла. Легко заплутатися, так і не зрозумівши, що ефективно та безпечно. Тому здається логічним використати спеціальний засіб для догляду.
Проте професійні засоби для чищення срібла не означають універсальні. Їх потрібно вміти підбирати під певний сплав та виріб. До прикладу, деякі поліролі містять аміак. Ця речовина розчиняє мідь у складі стерлінгового срібла. Залишки поліролю у важкодоступних місцях з часом набудуть зеленого кольору.
Крім того, професійні поліролі для срібла розраховані переважно на велику кількість прикрас за невеликий проміжок часу. При довгому і неправильному зберіганні такі засоби висихають. Через це вони стають більш абразивними та спричиняють подряпини.
Тому купувати дорогий очищувальний засіб для ланцюжка та двох сережок економічно невиправдано. Краще вже раз на рік занести срібло в ювелірну майстерню.
Ювелірні вироби зі срібла довговічні. Якісне срібло прослужить власнику не одне десятиліття. Якщо дотримуватися рекомендацій з догляду за сріблом, то блиск та колір залишатиметься на весь час експлуатації.